🏷️ Hit Dnia 🎁 Hity Tygodnia 💰 Oferta Miesiąca ->
 
Zobacz wszystkie nasze Promocje
Kawa i herbata

Filiżanki (116)

  • Serwisy kawowe
  • Filiżanki
z 5
Filiżanka Craft 220 ml beżowy AMBITION

CraftKOD 60433

Filiżanka Craft 220 ml beżowy AMBITION

16,50 
z 5

Filiżanki do kawy i herbaty – niezbędne wyposażenie każdego domu

Dlaczego warto mieć filiżankę?

Każdy miłośnik kawy i herbaty zdaje sobie sprawę, jak istotne jest posiadanie odpowiedniego naczynia do ich spożywania. Filiżanka to ważny element, który wpływa również na aromat i smak napoju. Wybierając filiżankę do kawy, bardzo często zwracamy uwagę przede wszystkim na jej design, ale także materiał, z jakiego została wykonana. Filiżanka jest przede wszystkim przedmiotem codziennego użytku, ale jej wygląd nadaje naszym wnętrzom odrobiny indywidualności i stylu. Odpowiednio dobrana podkreśli nie tylko smak aromatycznej kawy espresso, ale także delikatnej herbaty.

Zazwyczaj o poranku, gdy sięgamy po filiżankę, aby napełnić ją naszą ulubioną kawą lub herbatą, bardzo często nie jesteśmy świadomi, jak ogromny wpływ na nasze doznania smakowe ma w tym momencie samo naczynie. Filiżanka o odpowiedniej wielkości i kształcie nie tylko wzmocni aromat napoju, ale także podkreśli jego smak i sprawi, że nasz poranny rytuał picia kawy lub herbaty stanie się naprawdę wyjątkową chwilą.

Historia filiżanki, czyli od starożytności do współczesności

Filiżanki towarzyszyły nam od dawna, już w starożytności ludzie spożywali swoje ulubione napoje z małych naczyń. Jednak z biegiem czasu filiżanki stały się bardziej wyszukane, powstawały ich pierwsze zdobienia, a również same kształty nabierały coraz większego zróżnicowania. Co bardzo interesujące, np. w średniowieczu filiżanki uchodziły za symbol luksusu i dużego dostatku, natomiast epoka renesansu sprawiła, że zostały one odbierane jako prawdziwe dzieła sztuki. W XIX wieku, gdy picie kawy i herbaty stało się w Europie popularne, filiżanki zyskały na znaczeniu. Stały się nie tylko naczyniem do picia, ale także przedmiotem, który miał podkreślić status społeczny właściciela.

Współcześnie filiżanki są połączeniem starej tradycji i nowoczesnych trendów. Designerskie kształty, różnorodność wzorów i kolorów sprawiają, że każdy może znaleźć idealny dla siebie wzór. Niezależnie od tego, czy jesteś tradycjonalistą, czy nowoczesnym estetą, odpowiednia filiżanka podkreśli Twój styl i doda charakteru każdej chwili spędzonej z kawą czy herbatą.

Jakie są rodzaje filiżanek?

Filiżanki do espresso

Espresso jest kawą o intensywnym aromacie i małej pojemności, dlatego wymaga dedykowanej filiżanki. Mała, najczęściej porcelanowa filiżanka o pojemności 90 ml pozwala cieszyć się pełnią smaku i aromatu espresso. Dzięki takiemu wyborowi każdy łyk tego aromatycznego naparu stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Espresso, choć małe w objętości, jest ogromną dawką niepowtarzalnego smaku i energii. W przypadku, gdy chcemy w pełni podkreślić jego zalety, warto serwować je w odpowiedniej do tego filiżance, która podkreśli jego charakter.

Filiżanki do cappuccino

Cappuccino to, uwielbiana przez znaczną część społeczeństwa, pyszna kawa z pianką mleczną. Doskonała filiżanka do cappuccino powinna posiadać szersze ranty i być zwężana ku dołowi, co pozwoli cieszyć się każdym łykiem ulubionej kawy. W cappuccino pianka mleczna idealnie łączy się z kawą i tworząc harmonijny duet. To w cappuccino aksamitna piana i intensywny smak kawy tworzą wyjątkową kompozycję smaku, który wymaga specjalnej oprawy. Dlatego to właśnie odpowiednio dobrana filiżanka sprawi, że ten napój będzie smakował jeszcze lepiej i pozwoli się nim dłużej delektować.

Filiżanki do latte

Latte jest bardzo delikatną kawą, która zawiera duże ilości mleka, dlatego do jej podania najczęściej używamy smukłych i wysokich filiżanek, które idealne mieszczą  cały napój. Odpowiedni kształt filiżanki do latte sprzyja długim i relaksującym chwilom z ulubionym napojem. Latte to kawa, która łączy w sobie delikatność przeważającej ilości mleka z mocą mocnej i małej ilości kawy. Jeżeli chcemy w pełni docenić smak kawy Latte, powinniśmy podać ją w odpowiedniej do tego filiżance, która podkreśli jego charakter i pozwoli cieszyć się każdym łykiem.

Filiżanka do herbaty

Herbata, podobnie jak kawa, dla wielu osób wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego często wybierają na porcelanową filiżankę, która pozwala zachować pełnię aromatu i smaku herbaty. Bez względu na to, czy parzymy czarną, zieloną czy czerwoną herbatę, to z całą pewnością odpowiednia filiżanka podkreśli jej walory smakowe. Co ciekawe, w krajach azjatyckich rytuał picia herbaty jest bardzo rozbudowany, a jego nieodłącznym elementem są piękne naczynia. Wybierając idealną filiżankę do herbaty warto nie tylko kierować się jej barwą i kształtem, ale także pojemnością – najlepsza to 400 lub 450 ml, ponieważ pomieści dużą ilość naparu.

Dlaczego najczęściej wybieramy filiżanki porcelanowe?

Filiżanka porcelanowa to klasyczny wybór, który jak się ogólnie przyjęło jest w dobrym guście. Porcelana to materiał świetnie trzymający ciepło napoju, jest pomimo swej delikatności trwały i elegancki. Filiżanki porcelanowe to dobry wybór na każdą okazję, świetnie sprawdzają się podczas codziennego picia kawy, czy podczas eleganckich spotkań przy herbacie z przyjaciółmi. Jednak są cechy, które sprawiają, że porcelana jest bardzo ceniona w świecie filiżanek. To właśnie gładkość, delikatność i połysk porcelany sprawiają, że filiżanki prezentują się bardzo wytwornie i elegancko. Być może właśnie dlatego tak często decydujemy się na zakup filiżanek z porcelany w kolorze bieli. Biel jest doskonałym tłem dla intensywnych napojów jak kawa czy czarna herbata, ponieważ podkreśla ich mocny kolor.

Jakiej pojemności filiżankę wybrać?

Wybór pojemności zależy w głównej mierze od jej przeznaczenia, poniżej prezentujemy kilka standardowych pojemności filiżanek w zależności od rodzaju serwowanego w nich napoju:

  • Filiżanka do espresso: standardowa filiżanka do espresso posiada pojemność od 60 do 90 ml. Jest to mała, zazwyczaj porcelanowa filiżanka, która pozwala cieszyć się intensywnym smakiem kawy.
  • Filiżanka do cappuccino: ma zazwyczaj pojemność od 150 do 220 ml. Jej kształt jest szerszy u góry, co pozwala na idealne proporcje pianki mlecznej w stosunku do kawy.
  • Filiżanka do herbaty: jest zazwyczaj większa niż ta do kawy. Jej pojemność waha się od 200 do 450 ml, co pozwala na dodanie większej ilości wody i cieszenie się dłuższym czasem parzenia herbaty.
  • Filiżanka do kawy z mlekiem: zazwyczaj mają pojemność od 200 do 250 ml, podobnie jak filiżanki do latte, są one jednak często szersze.

Warto zwrócić uwagę, że w różnych krajach Europy tradycje związane z piciem kawy i herbaty mogą się różnić, co wpływa na standardowe pojemności filiżanek.