Logowanie
Inspiracje

Świąteczne obrusy, bieżniki i podkładki na stół

Jaki obrus wybrać na wigilijny stół?
obrus-na-wigilijny-stol

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, na który czekamy z niecierpliwością, by cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół podczas radosnych rozmów i wspólnego kolędowania. Warto zadbać o każdy szczegół, aby uczynić te chwile jeszcze bardziej wyjątkowe. Świąteczny obrus jest jednym z tych elementów, które tworzą świąteczną aurę, nadając wytwornego charakteru, tym bardziej warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Dlaczego rozkładamy obrus na wigilijny stół?

Wigilia to wyjątkowy dzień, w którym przygotowujemy się do świętowania narodzenia Jezusa Chrystusa. W tym dniu tradycyjnie kładziemy też na stole specjalny obrus, a pod nim sianko. Dlaczego to robimy? Sianko symbolizuje skromność, a właściwie ubóstwo w jakim narodził się Jezus Chrystus, włożone pod obrus według starodawnych przekonań ma sprawić, by w domu panował spokój  i dobrobyt. Tradycyjna Wigilia to obrus, pod którym znajdziemy sianko, opłatek i 12 potraw na stole wraz z blaskiem kolorowych światełek choinkowych lampek w tle..

Polecane produkty

Obrus dekoracyjny Classical White 160 x 280 cm AMBITION

ClassicalKOD 95535

OutletBrak w magazynieObrus dekoracyjny Classical White 160 x 280 cm AMBITION

149,00 
89,00 
-40%

Biały obrus na Wigilię to tradycja

Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na wybór białego obrusu na wigilijny stół. Biel jest symbolem czystości oraz kojarzy się z elegancją, a podczas Świąt Bożego Narodzenia chcemy, aby nasze otoczenie było piękne i uporządkowane - dlatego często decydujemy się na biały kolor obrusu, aby stół wyglądał schludnie i wytwornie zarazem. Ta barwa również doskonale współgra z każdym kolorem zastawy stołowej, czy sztućców i doskonale podkreśla piękno świątecznych serwetek lub barwnych bieżników.

obrus-na-wigilijny-stol

Kolorowe obrusy na Boże Narodzenie

Kolor świątecznego obrusu zazwyczaj powinien być dobrany do reszty dekoracji, można go dopasować do koloru choinki lub innych ozdób, albo można wybrać też taki, który będzie stanowił subtelny kontrast dla pozostałego wystroju. Boże Narodzenie kojarzy się z czerwonym kolorem i najczęściej na ten kolor obrusu obok klasycznej bieli się decydujemy. Większość dekoracji świątecznych występuje w czerwonej tonacji, dlatego też czerwony obrus będzie doskonałym dopełnieniem świątecznego wystroju i wprowadzi ciepły świąteczny nastrój do każdego wnętrza.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar świątecznego obrusu?

Rozmiar obrusu powinniśmy dopasować do rozmiaru posiadanego stołu. Obrus powinien być większy od blatu stołu tak, aby z każdej strony mógł delikatnie otaczać stół – najlepiej ok. 20-25 cm.  Standardowe są obrusy prostokątne w rozmiarach:

  • 120 x 160 cm
  • 130 x 160 cm
  • 160 x 280 cm
obrus-na-wigilijny-stol

Wybór idealnego obrusu na stół to przede wszystkim dopasowanie jego odpowiedniego rozmiaru w stosunku do wymiaru naszego stołu, aby się pięknie układał i nie był zbyt krótki. Tradycyjnie na wigilijny stół powinniśmy wybrać biały obrus, który prezentuje się w tym czasie najbardziej elegancko. Klasyczny obrus możemy ozdobić podkładkami lub bieżnikiem w kolorach złota, srebra lub czerwieni. Obrus w kolorach czerwieni, szarości lub ze świątecznymi ozdobami to doskonały wybór na pozostałe świąteczne dni i cały okres świąteczno-noworoczny. Wybierając obrus musimy też pamiętać, że jest to element wystroju naszego wnętrza i powinien być spójny kolorystycznie z pozostałymi dekoracjami.